35. obletnica oddaje Prisluhnimo tišini

Pred 35 leti so na koprski televiziji prvič predvajali oddajo Prisluhnimo tišini, ki nastaja v koprodukciji TV Slovenija in Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije. Posebnost oddaje je način podajanja vsebin, z gledalci komuniciramo z znakovnim jezikom, oddaja je tudi podnaslovljena in opremljena z zvočnim zapisom. Gledanost povečuje našo odgovornost pri snovanju oddaje. Z obravnavanimi temami se zavzemamo za izobraževanje, informiranje in osveščanje slovenske javnosti o področju okvar sluha. Posebno pozornost namenjamo razvoju nove tehnologije. Od leta 1980 do danes se je na programu zvrstilo že približno 700 oddaj.

Predlog za oddajo prisluhnimo tišini sta takratna predsednik in sekretar Zveze slušno prizadetih Slovenije Jože Ribič in Aljoša Redžepovič predstavila prvemu direktorju koprske televizije Dušanu Fortiču. Fortič se je s predlogom strinjal in režijo oddaje zaupal Črtu Škodlarju, urednikovanje pa je prevzela Marta Jurak. Prva napovedovalka v oddaji je bila Neva Lazar, pozneje se ji je pridružila Ljubica Podboršek. Prva oddaja bi morala biti predvajana maja, a je bila zaradi smrti nekdanjega voditelja SFRJ maršala Tita prestavljena na 12. oktober. V 35 letih je oddajo Prisluhnimo tišini pripravljalo mnogo ustvarjalcev. Med njimi je poseben pečat oddaji dala njena dolgoletna urednica Helena Rovšek. Tudi za številne druge, ki so pri oddaji sodelovali vrsto let, se zdi, da so vsi opravljali več kot le službo. Imeli so poslanstvo in poseben čut. Danes pri nastajanju oddaje sodeluje vsaj 25 ljudi – nekateri manj, drugi dalj časa, Aleksandra Vokač pa je režiserka oddaje že 18 let. Oddajo že peto leto zapored ureja Tina Grošelj. Najbolj prepoznavni obraz oddaje je zagotovo Ingrid Pavšič, napovedovalka, ki oddaji sodeluje že 14 let. Oddajo tolmačijo usposobljene tolmačke slovenskega znakovnega jezika. Številne mednarodne dogodke pa posnamejo ravno gluhi snemalci.

Prvo predvanaje oddaje Prisluhnimo tišini je bilo zelo čustveno!

Predvajanje prve oddaje pa je potekalo prav ob seminarju gestikulacije v Izoli. Številni se tega zgodovinskega dogodka spominjajo še danes. Ustvarjalci oddaje so poskrbeli, da je bila uvodna špica nekaj posebnega. S sliko in zvokom so ponazorili bitje srca. Za gluho skupnost je bil to nepredstavljiv in čustven dogodek. Številni so položili roke na televizijski sprejemnik in marsikomu so se od sreče orosile oči.

Kako je oddaja dobila ime?

Ime oddaje je bilo izbrano na javnem natečaju. Zamisel zanj je izhajala iz dejstva, da gluhi živijo v svetu tišine. Ustvarjalcem se je zdelo, da ime Prisluhnimo tišini še najbolje predstavlja njen koncept in smisel. Spremljali so jo tudi v sosednjih državah. Signal koprske televizije je namreč segal vse do Rima. Italijani takrat takšne oddaje niso imeli, zato so spremljali slovensko. Ko je oddajo začela predvajati slovenska nacionalna televizija, so jo lahko spremljali tudi Avstrijci in Hrvati.

Oddaja uspešno nadaljuje svojo pot naprej!

Na leto pripravimo 20 oddaj, ki so na sporedu vsako drugo in četrto nedeljo v mesecu na Prvem programu TV Slovenija, običajno ob 10. uri in 30 minut. Meritve gledanosti kažejo, da oddajo vsako leto spremlja več gledalcev, kar je gotovo dokaz, da uresničujejo svoje poslanstvo ter slovensko javnost kakovostno in verodostojno obveščajo o dogodkih in težavah ljudi z okvaro sluha. Nacionalna televizija pa z umestitvijo oddaje Prisluhnimo tišini v programsko shemo nadaljuje pot, ki jo je začela pred 35 leti in ki je izjemno pomembna za to manjšino v naši državi.

Jubilejna oddaja Prisluhnimo tišini ob 35. obletnici njenega nastanka bo na sporedu

v nedeljo, 25. oktobra, ob 10.45 na 1. programu TV Slovenija.

O visokem jubileju oddaje Prisluhnimo tišini, so pisali tudi v drugih medijih.

Dostopno.si; Dostopno – Sprehod skozi zgodovino

TV SLO, Poročila ob 17h; Na 12:15 minuti